Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaÜlkücü AlemiLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

MHP'li Bal, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesini sordu

YazarMesaj
CcC_Bozkurt_CcC
Başçavuş
CcC_Bozkurt_CcC

MHP'li Bal, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesini sordu Empty
MesajKonu: MHP'li Bal, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesini sordu   MHP'li Bal, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesini sordu EmptyC.tesi Mart 21, 2009 2:48 pm

MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, "strateji belgesine" göre, öncelikli olarak elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi, ardından da üretim sektörünün serbestleştirilmesi gerektiğini belirterek, "Aradan geçen 4 yıla rağmen dağıtım bölge ya da şirketlerinin özelleştirilmemesinin nedeni nedir?" diye sordu.

Bal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Yüksek Planlama Kurulunun (YPK) 2004 yılında aldığı kararla, elektrik üretim ve dağıtım sektörlerinin serbestleştirilmesine ilişkin ilke ve planların yer aldığı strateji belgesinin yayınlandığını anımsattı. Belgede, öncelikli olarak dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin tamamlanması, ardından da üretim sektörünün serbestleştirilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Bal, aradan geçen 4 yıla rağmen dağıtım bölge ya da şirketlerinin özelleştirilmemesinin nedenini öğrenmek istedi.

Bal, önergesinde şu sorulara yer verdi: "Bu durumda strateji belgesinde bir politika hatası mı yapıldı? Hazırlıkları süren ikinci strateji belgesi, bu politika hatasının bir sonucu mu? Elektrik üretim sektöründe, kamu termik santrallerinin orta ve uzun dönemde, arz-talep dengesinin sağlanması için öncelikli olarak rehabilite edilmesi gerekirken, bu santrallere ilişkin uygulamayı düşündüğünüz özelleştirme politikası nedir? Termik elektrik santrali özelleştirmeleri ile TKİ özelleştirmeleri arasında nasıl bir yöntem izlenecek?"

MHP'li Bal, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesini sordu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» MHP'li Tankut TEKEL'i sordu