Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaÜlkücü AlemiLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

İlk Ülkücü şehit Ruhi Kılıçkıran

YazarMesaj
Kürşad
Ergenekon
Ergenekon
Kürşad

İlk Ülkücü şehit Ruhi Kılıçkıran Empty
MesajKonu: İlk Ülkücü şehit Ruhi Kılıçkıran   İlk Ülkücü şehit Ruhi Kılıçkıran EmptyC.tesi Mart 21, 2009 3:47 pm

İlk Ülkücü şehit Ruhi Kılıçkıran Ruhi-kilickiran2

atmak İçin Can Veren Bir Kahraman
RUHİ KILIÇKIRAN
AŞK OTAĞINA YOL AÇTI; 4 Ocak 1968
Ruhi Kılıçkıran, 1946 yılında Adana'nın Osmaniye İlçesinin Rızaiye Mahallesi'nde doğdu. Ankara İlahiyat Fakültesi'nde eğitim görüyordu. 22 yaşında iken Ankara Site Yurdu'nun kantininde iftardan hemen sonra silahla vurularak şehit edildi.

İLK ŞEHİT
"Allah Yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Onlar hayattadırlar lâkin sizler hissetmezsiniz." (Bakara, 154)

Alparslan Türkeş'in sıkıntılı günlerinde, 12 Eylül savunmasına başlarken yapmış olduğu konuşmada ülkücü şehitlerle ilgili olarak söylediği şu sözler O'nun şehitlerimizle kurduğu rabıtayı dile getirir gibidir;
"Taşıdığım bayrak, temsil ettiğim mukaddes Türk milliyetçiliği davası uğrunda, komünist ve bölücü hainlerin kurşunlarıyla toprağa düşerek şehitler ordusuna katılmış olan Ruhi Kılıçkıran'dan Gün Sazak'a kadar şehit evlât ve kardeşlerimin rûhâniyetlerinin de şu anda bizimle beraber olduklarını biliyorum. Onlar da beni dinliyorlar. Onların tekzip etmeyecekleri şekilde konuşmaya, yalnız hak bildiğimi söylemeye mecburum. Çünkü onlar, o üç bin altı yüz can, bu hak bildiğimiz yolda 'vatan, millet, din ve devlet' uğrunda şehit oldular. Onlar hem şehitlerimiz, hem de şahitlerimizdir. Yarın huzur-ı ilâhîde de bana şahitlik edecek olanlar, onlardır... Onların huzurunda, onlar için konuşacağım!.. Ebed-müdded olan Türk devletine; kıyamete kadar hür, müstakil, mes'ut ve müreffeh yaşamasını, her gayeden aziz bildiğimiz Büyük Türk Milletine bugüne kadar hizmet etmiş ve etmekte olanlar için; yarın aynı yolda, aynı heyecan ve şuurla bu kutsal hizmetin bayrağını taşıyacak olanlar için konuşacağım!.. Milletim aldatılmasın, şaşırtılmasın, milletim gerçeği bilsin diye konuşacağım!.."
Cumhuriyet tarihimizde dillere destan olmuş ve istikbalde daima şerefle anılacağına inandığımız bir hizmet ekibi olan Ülkücü Hareket'in Türk-İslam davası uğruna verdiği ilk şehit Ruhi Kılıçkıran'dır.
1946 yılında Osmaniye'nin Rızaiye Mahallesi'nde dünyaya gelen Ruhi Kılıçkıran, çocuk yaşta babası Ömer Efendi'yi kaybetti ve annesi Münire hanım tarafından yetiştirildi.
İlk ve orta tahsilini Osmaniye'de tamamladıktan sonra 1966 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'ne kaydoldu. Okulda ve kaldığı Site Talebe Yurdu'nda çok sevildi ve sayıldı. Çok büyük bir ikna kabiliyetine sahip olan ve davranışlarıyla çevresine örnek olan Ruhi Kılıçkıran, bir ruh disiplini ve mücadelede dürüstlük kaynağı olarak kabul ettiği sporun blrçok dallarında başarı göstermişti.
4 Ocak 1968 tarihinde, iftardan sonra Site Yurdu kantinine gelerek kasıtlı bir tartışma çıkaran komünistler tarafından kurşunlanarak şehit edildi. Ruhi Kılıçkıran'ın naaşı Osmaniye'ye getirildi ve muhteşem bir törenle toprağa verildi.
İlk şehidimizin ardından ifade edilen duygu ve düşüncelerden bazıları şu şekildedir;
İlk Şehidin Ardından
Okulda bilhassa sınıfında kendisini sevenleri çoktu, muhiti genişti. Kafeteryada tek masaya sığamazdı. Merhumun arkadaşları masasına bir masa, bir masa daha ilâve ediverirlerdi. Mütebessim çehresi, efendi hali, clddiyeti velhasıl kibar ve nazik hareketleriyle Kılıçkıran çok dost kazanmıştır.
Ömer Albay
Ruhi Kılıçkıran, bütün hocaları, kız ve erkek arkadaşları tarafından çok sevilen, sayılan, huyları beğenilen mert tabiatlı. yiğit bir Türk genci, kıymetli bir öğrencimizdi.
Prof. Dr. Neşet Çağatay
Ey kardeşim; gözün arkada kalmasın. Senden akan mübarek kanın düştüğü topraktan, daha nice Ruhiler filiz verecek ve yolunda yürüyeceklerdir.
Doç. Dr. Halit Ziya Ünlüsoy
... Senin Osmaniyeli kardeşin, senin mukaddesatının genç bekçisi ve mukaddesatının sağlam teminatından biri olan Ruhi Kılıçkıran, namertçe vuruldu. İlâhiyat Fakültesi öğrencisiydi. Dopdoluydu, yepyeniydi, dipdiriydi. ... Sendendi, sana lâyıktı...
Ayhan Şükrü Aksu

İlk Ülkücü şehit Ruhi Kılıçkıran
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Şehit MHP Kartal İlçe Başkanı Anıldı
» 1915 yılında Şehit veren Liseler ve Liseliler.
» Ülkücü Gençlik
» Başbuğ'dan - Ülkücü Aydınlar ve Kalkınma
» İDAM EDİLEN ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER